Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapasy w ustawodawstwie polskim i MSSF – podobieństwa i różnice

04 marca 2024 | Podatki | Hubert Śniatała

Zrozumienie podobieństw i różnic między polskim ustawodawstwem a MSSF pozwala właściwie interpretować oraz prezentować informacje o zapasach w sprawozdaniach finansowych, zapewniając spójność i zgodność z obowiązującymi przedsiębiorstwo standardami.

W przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych kluczową pozycją bilansową w sprawozdaniach finansowych są zapasy. Zarówno polskie standardy rachunkowości, jak i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) regulują ten obszar dążąc do zapewnienia rzetelności i przejrzystości sprawozdań finansowych.

Definicja zapasów

Zasady ujawniania zapasów w sprawozdaniu finansowym, ich wyceny i inwentaryzacji są zawarte bezpośrednio w ustawie o rachunkowości. Powstał również Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 „Koszty wytworzenia jako podstawa wyceny produktów”, który doprecyzowuje kwestie wyceny produktów.

Zgodnie z definicją zapasów zawartą w ustawie o rachunkowości są to materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Aktywa te są przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy.

W MSSF kwestia zapasów jest regulowana przez Międzynarodowy Standard Rachunkowości 2 „Zapasy” (MSR 2), który określa, jak firmy powinny wyceniać i ujawniać zapasy w swoich sprawozdaniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12814

Wydanie: 12814

Spis treści
Zamów abonament